Noutăţi

21.02.2013 09:05

Galatasaray - Schalke 04 1:1. Nemții cu un pas în sferturi

Miercuri seara, Galata lui Sneijder şi Drogba a pornit vijelios, dar Schalke (în continuare fără Marica, accidentat) a liniştit-o. Nu trecuseră decît 12 minute cînd, după un triunghi Drogba - Selcuk - Burak, ultimul l-a depăşit elegant pe Howedes, boltă cu călcîiul, şi şutul a fost nimicitor.

Turcii ar fi putut să facă 2-0, dacă mingea lui Hamit Altintop nu s-ar fi izbit de transversală (18). În ultimul minut al primei reprize, pe un atac al gazdelor, Nounkeu a pierdut balonul la 60 de metri de propria poartă, nemţii au declanşat contra rapidă, din trei pase Jones a rămas singur la 16 metri, iar bomba acestuia s-a oprit în plasă. La 1-1, Schalke are prima şansă.

GALATASARAY - SCHALKE 1-1
(Burak Yilmaz 12 - Jones 45)

GALATASARAY: Muslera - Sabri (83 Umut Bulut), Semih, Nounkeu, Riera - Hamit Altintop (66 Eboue), Felipe Melo, Selcuk - Sneijder (46 Amrabat) - Burak Yilmaz, Drogba. Antr. F. Terim

SCHALKE: Hildebrand - Hoger, Howedes, Matip, Kolasinac - J. Jones, Neustadter - Farfan, Draxler (84 Barnetta), Bastos - Huntelaar (75 Pukki). Antr. J. Keller