Noutăţi

04.04.2013 10:10

Real - Galatasaray 3-0. Super execuţii pe Bernabeu

Real Madrid a făcut un pas mare spre semifinalele UEFA Champions League, după 3-0 pe “Santiago Bernabeu“, cu Galatasaray.

În duelul dintre golgeterii Ligii, Cristiano Ronaldo i-a luat fața lui Burak Yilmaz. Portughezul a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă, după o pasă excelentă dată de Mesut Ozil. Imediat, Drogba a tras peste poartă și tot el a avut o nouă ocazie de a egala, în minutul 26.

Benzema a dublat avantajul spaniolilor trei minute mai târziu. Galatasaray a avut încă o șansă de a marca în finalul primei reprize, când Diego Lopez a respins șutul lui Eboue.
Higuain, intrat în locul lui Benzema i-a asigurat echipei lui Mourinho un avans liniștitor în perspectiva returului de peste o săptămână. Fără ocazie în repriza secundă, turcii au fost și dezavantajați de arbitrul norvegian.

Burak Yilmaz a văzut galben pentru simulare la o fază la care a fost faultat în careu de Sergio Ramos, iar șansele Galatei de a se califica în semifinale sunt foarte mici.

O altă fază controversată s-a petrecut în minutul 28 al partidei, atunci când la un corner al turcilor, mingea a ajuns între Khedira și Essien. Mijlocașul madrilenilor s-a ajutat de mână, gest sesizat de Drogba și de colegii săi, dar arbitrul Moen a făcut semn ca meciul să continue.

Real Madrid - Galatasaray Istanbul 3-0

Au marcat: Ronaldo 10, Benzema 29, Higuain 73