Noutăţi

10.04.2013 11:21

Galata-Real 3-2. Turcii au visat frumos, dar Ronaldo i-a calificat pe 'galacticii'

După 3-0 în tur, Real Madrid nu credea că va mai avea emoții la Istanbul, cu Galatasaray. Turcii au câștigat manșa secundă a sferturilor de finală cu scorul de 3-2, dar nu merg mai departe în penultimul act al UEFA Champions League.

"Dubla" lui Ronaldo, care a marcat şi în tur, a făcut ca cele trei reuşite ale turcilor să fie insuficiente pentru prelungiri. Lipsiţi de golgheterul Burak Yilmaz, turcii lui Terim au răspuns doar graţie valorii celor două staruri principale din grup, Wesley Sneijder şi Didier Drogba.

La fel ca în tur, Cristiano Ronaldo a deschis rapid scorul pentru Real. De această dată, a lovit cu două minute mai devreme decât la Madrid, învingându-l pe Muslera cu o diviere din șase metri, din pasa lui Khedira (8). Oaspeții au rămas periculoși și au amenințat poarta turcilor prin același Ronaldo (9), apoi gazdele au echilibrat și au trecut la conducerea jocului, cel puțin din punctul de vedere al posesiei. Ocaziile importante au fost tot de partea ibericilor, care au ratat o fază clară în minutul 24, prin Angel Di Maria. Sneijder l-a pus la încercare pe Diego Lopez cu un șut din marginea careului (38), dar scorul la pauză a rămas 0-1.

O ratare mare a lui Cristiano Ronaldo (57) i-a readus în joc pe elevii lui Fatih Terim, care în același minut au punctat prin Emmanuel Eboue, autor al unui șut de zile mari, din marginea careului. Wesley Snejider a semnat și el o ratare imensă, în minutul 62, când nu a prins spațiul porții cu o reluare cu latul, în urma unei pase total greșite a "aerianului" Coentrao. Tot el a adus Galatasaray în avantaj pentru prima dată în această dublă cu Real Madrid, punctând în minutul 71 la capătul unei faze de senzație, după o preluare perfectă Un minut mai târziu, Didier Drogba a înscris și el cu o execuție de finețe, trimițând cu călcâiul în poarta lui Diego Lopez.

Turcii jubilau, visând frumos la o "remontada" fără precedent, în fața unui grand ca Real Madrid. Le mai trebuiau doar două goluri pentru a ajunge în mult dorita semifinală. Alvaro Arbeloa a luat două cartonașe galbene într-un minut și a fost eliminat de centralul Stephane Lannoy, dar nu mai avea să conteze, pentru că, în al doilea minut de prelungiri, Cristiano Ronaldo avea să închidă tabela la 3-2, reușind dubla.

Portarul Diego Lopez este singurul jucător de origine spaniolă care s-a aflat în echipa de start a Real Madrid trimisă în teren de Jose Mourinho, la meciul cu Galatasaray, din Liga Campionilor, aceasta fiind o premieră în istoria grupării iberice.

În precedenta dublă dintre Galatasaray și Real, din 2001, s-au înregistrat aceleași scoruri, numai că manșele au fost inversate: în turul de pe Ali Sami Yen, turcii antrenați de Mircea Lucescu câștigau cu 3-2, iar la "galacticii" își adjudecau cu 3-0 partida de pe Santiago Bernabeu.

Mourinho, egalul lui Alex Ferguson

Aceasta este a șaptea calificare a lui Jose Mourinho ca antrenor în semifinalele UEFA Champions League, performanță cu care îl egalează pe Sir Alex Ferguson, tehnicianul lui Manchester United.

ECHIPELE:

Galatasaray: Muslera - Eboue (80 Elmander), Zan, Kaya, Riera - Altintop (47 Amrabat), Melo, Inan - Sneijder - Drogba, Bulut (63 Sabri Sarioglu);
Antrenor: Fatih Terim;

Real: Diego Lopez - Essien (31 Arbeloa), Varane, Pepe, Coentrao - Khedira, Modric - Di Maria, Ozil (81 Albiol), Cristiano Ronaldo - Higuain (73 Benzema);
Antrenor: Jose Mourinho.