Noutăţi

24.04.2013 20:30

Bayern - Barcelona 4-0. Îngenunchiați de nemți

Victorie istorică a lui Bayern Munchen contra Barcelonei, în manșa tur a semifinalelor UEFA Champions League. Germanii au câștigat cu 4-0 pe Fussball Arena și au tranșat, în mare parte, soarta calificării în ultimul act.

Bayern Munchen a avut o primă repriză perfectă contra Barcelonei. Nu numai că la pauză conducea, grație golului marcat de Thomas Muller după 25 de minute de joc, ci i-a împiedicat pe "extratereștrii" lui Tito Vilanova și să își creeze faze. Barcelona a trimis un singur șut, care nu a prins spațiul porții, iar singura fază cu adevărat periculoasă a fost la o centrare pe jos care a fost deviată de Dante și nu a mai fost ajunsă de Messi.

Așa cum ne-au obișnuit în ultimii ani, catalanii au dominat clar la capitolul posesie, cu 62%-38%. Au pasat mai mult în propria jumătate și la mijlocul terenului. Închizătorii lui Bayern, Schweinsteiger și Javi Martinez, au "sufocat" jocul Barcelonei și nu i-au lăsat pe elevii lui Tito Vilanova să se apropie de careul lui Neuer, iar Franck Ribery a blocat foarte bine urcările lui Daniel Alves.

Muller, omul meciului

Mario Gomez a majorat scorul la patru minute de la reluare, după o fază similară cu cea de la primul gol, numai că Muller a apărut în rol de servant.

Unul dintre cele două șuturi pe poartă expediate de Barcelona a fost semnat de fundașul central Marc Bartra, după o fază fixă la care munchenezii au fost pasivi, dar Neuer l-a blocat. Celălalt șut i-a aparținut lui Messi, singurul semnat de argentinian în acest joc. Golul a venit tot în poarta lui Valdes, din partea lui Arjen Robben, la o fază care putea fi oprită după ce Muller i-a făcut culoar cu o intrare dură asupra unui adversar.

Bartra a ratat încă o ocazie imensă, poate cea mai mare a Barcelonei în acest meci (74), iar Muller a amenințat din nou, șutul său fiind blocat excelent de goalkeeper-ul oaspeților (79). Valdes nu a mai avut ce face, însă, în minutul 81, când Thomas Muller și-a completat seara perfectă cu un gol din apropiere, după o centrare de pe dreapta. Dublă și pasă de gol pentru mijlocașul lui Bayern, cel mai bun jucător de pe teren în meciul de marți.

Bavarezii s-au răzbunat pentru înfrângerea cu 4-0 suferită pe terenul Barcelonei ultima dată când cele două echipe s-au întâlnit în UEFA Champions League. Atunci, în sezonul 2008-2009, catalanii au câștigat prima manșă pe Camp Nou, iar returul s-a încheiat cu scorul de 1-1. Atunci, Barcelona a fost pentru prima dată pe mâna lui Tito Vilanova împotriva lui Bayern pe Fussball Arena, fiindcă Josep Guardiola era suspendat.

În acel sezon, Barcelona a câștigat UEFA Champions League, după o finală adjudecată cu 2-0 în fața lui Manchester United.

Returul are loc peste o săptămână, pe Camp Nou. Meciul Barcelona - Bayern Munchen se joacă miercuri, 1 mai, de la ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Fazele VIDEO se văd în timp REAL pe site-ul digisport.ro și pe telefonul mobil, la adresa m.digisport.ro.

ECHIPELE:

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martinez, Schweinsteiger - Robben, Muller (83 Pizzaro), Ribery (89 Shaqiri) - Gomez (71 Luiz Gustavo);
Antrenor: Juup Heynckes;

Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Pique, Bartra, Jordi Alba - Xavi, Iniesta, Busquets - Alexis Sanchez, Messi, Pedro Rodriguez (83 Villa);
Antrenor: Tito Vilanova.