Noutăţi

27.11.2014 12:16

Arsenal - Dortmund 2-0

Londonezii s-au calificat în "optimile" UCL pentru a 15-a oară consecutiv

Arsenal a bătut-o pe Borussia Dortmund cu 2-0 în Grupa D a UEFA Champions League şi s-a calificat, alături de echipa lui Jurgen Klopp, în "optimile" competiţiei. Este a 15-a oară consecutiv când "tunarii" reuşesc această performanţă. Doar Real Madrid stă mai bine la acest capitol, cu 18 ani la rând în ultimele 16 echipe în UCL.

Yaya Sanogo a marcat primul gol al meciului, după numai 71 de secunde, cu prima reuşită în tricoul lui Arsenal într-un meci oficial. Dortmund a reacţionat înainte de pauză, dar Mikhitaryan a ratat cea mai mare ocazie a reprizei. Nu l-a învins pe Martinez de la opt metri (43).

Oxlade-Chamberlain a fost aproape de golul serii în Ligă, dar şutul său a lovit transversala porţii lui Weidenfeller (54), înainte ca Alexis Sanchez să le majoreze avantajul gazdelor (57).

Cele două echipe s-au calificat la braţ în optimimi, dintr-o grupă în care Anderlecht va merge în şaisprezecimile Europa League.