Noutăţi

25.02.2015 18:49

Arsenal 1 - 3 AS Monaco

Monaco a produs marea surpriză a primei manșe din optimile UEFA Champions League! Echipa lui Leonardo Jardim a câștigat cu 3-1 pe terenul lui Arsenal. Monegascii au înscris la Londra cu doar un gol mai puțin decât în toate cele 6 meciuri din faza grupelor!
Monaco, a patra clasată în Franța, a dat lovitura la Londra în primul duel cu Arsenal din ”optimile” Champions League! Gruparea din Principat a deschis scorul în minutul 38, când mingea trimisă de Kondogbia a fost deviată în poartă de Mertesacker.
Mongascii și-au majorat avantajul în minutul 53: un contraatac declanșat de Fabinho și continuat de Martial a fost finalizat de bulgarul Berbatov.
Arsenal putea reduce din diferență imediat, dar după ce Subasic a respins la șutul lui Alexis, Giroud a ratat incredibil (57)!
A urmat ocazia lui Martial: Ospina a reușit să-l blocheze (61).
Gazdele au înscris în primul minut al prelungirilor: Oxlade Chamberlain a șutat perfect și a marcat pentru a 3-a oară în Liga Campionilor.
Ultimul cuvânt l-au avut însă tot monegascii: Bernardo Silva a pasat perfect pentru Ferreira-Carrasco și belgianul a stabilit scorul final: Arsenal–Monaco 1-3.
Returul se va disputa pe 17 martie la Monte Carlo. Pentru echipa lui Leonardo Jardim urmează derby-ul cu Paris Saint-Germain, duminică de la 22:00, în direct la Digi Sport 3!