Noutăţi

26.02.2015 18:56

Barieră depășită! Atletico Madrid a luat gol după 524 de minute în UCL

Campioana Spaniei și-a făcut mari speranțe înaintea meciului din Germania cu Bayer Leverkusen, bazându-se în special pe o defensivă extrem de bine organizată.

Miercuri seara, apărarea lui Atletico a rezistat însă doar până în repriza a doua, iar madrilenii au luat gol după 524 de minute de invincibilitate, adunând în faza grupelor cinci meciuri la rând în care nu au scos balonul din plasă.

Campioana Spaniei a primit gol doar în primul meci al competiției, cel de la Pireu, cu Olyimpiakos, scor 2-3.

Până la reușita lui Calhanoglu, Mitroglou era ultimul jucător care a înscris în poarta lui Atletico, apărată atunci de Jan Oblak, în minutul 73 al întâlnirii din Grecia.

Apoi, între buturi a intrat Miguel Angel Moya, care a reușit să apere 15 șuturi pe poartă, până să fie învins de Calhanoglu, în minutul 57 al duelului de la Leverkusen.

El nu a primit gol cu Juventus (0-0 și 1-0), în returul cu Olympiakos (4-0), dar și în jocurile cu suedezii de la Malmo (2-0 și 5-0).