Noutăţi

05.12.2012 12:06

Zenit merge în Europa League după victoria cu Milan

Formaţia rusă Zenit Sankt Petersburg continuă aventura europeană după ce s-a impus pe terenul celor de la AC Milan în ultima partidă a Grupei C.

Echipa pregătită de Luciano Spalletti a triumfat cu 1-0, unicul gol al meciului de pe San Siro fiind marcat de Danny în minutul 35 la prima ocazie a oaspeţilor.

Pentru Zenit este doar a doua victorie pe teren străin în Champions League. Precedenta izbândă ”afară” data din sezonul 2008/09 când Zenit s-a impus la Minsk contra lui BATE Borisov.

Milan a avut un penalty clar refuzat în minutul 4 la faultul comis de Bruno Alves asupra lui Pazzini.

Malaga şi Anderlecht au remizat, scor 2-2, în cealaltă partidă a Grupei C. Gazdele au condus de două ori prin dubla lui Dudu, dar formaţia belgiană a revenit de fiecare dată prin Jovanovic şi Mbokani, ultimul egalând cu două minute înaintea finalului.

Egalul nu a fost de ajuns pentru Anderlecht pentru a continua în Europa League şi alb-violeţii părăsesc întrecerile continentale.