Noutăţi

23.10.2012 21:52

LIVE: Shakhtar-Chelsea 1:2. Final incendiar

Final de meci incendiar. Oscar marchează după o fază închegată a celor de la Chelsea.

Începutul reprizei a doua pare trasă la indigo cu prima. Shakhtar se desprinde după un gol frumos marcat de Fernandinho.

Debut excelent pentru echipa antrenată de Mircea Lucescu şi Alexandru Spiridon. În minutul 3, Alex Teixera a reuşit să deschidă scorul cu un şut în colţul lung.

Ambele echipe vor aborda disputa de pe Donbass Arena cu moralul le cele mai înalte cote. Şahtior a repurtat victorii pe linie în campionat, după 12 partide deţinînd deja un avans foarte mare faţă de urmăritoarele Dnepr şi Dinamo Kiev. În partidele amintite, "minerii" au o impresionantă medie de 3 goluri/meci! Alte 3 reuşite le-a bifat gruparea din Doneţ în meciuri de UCL, 2 cu Nordsjælland şi o alta în remiza de pe Juventus Arena!

Chelsea este lider în Premier League şi, la fel ca rivala, are cifra 0 trecută în dreptul înfrîngerilor, după disputarea a 8 etape. Mai mult, echipa lui Di Matteo vine după un rezultat foarte important, succesul cu 4-2 repurtat în weekend pe terenul rivalei londoneze Tottenham. A fost a 6-a victorie consecutivă a "albaştrilor" în meciuri oficiale şi a 4-a în ultimele 5 deplasări. De asemenea, golaveraj excelent pentru Chelsea în campionat, 19-8. Pofta de gol a trupei de pe Stamford Bridge s-a văzut şi în Liga Campionilor: 6 goluri marcate în partidele cu Nordsjælland şi Juventus. De la ultima însă a şi încasat două, în remiza de la Londra.